Youtube’dan Para Kazanma

1
82

Evde ek iş arayanlar veya sürekli hale getirmek isteyenler için Youtube bulunmaz bir nimet.

Kim istemez ki hem eğlenip hem para kazanmayı? Tabiki haklısınız bunu istemekle. Kısa yoldan para kazanmanın kolay ve eğlenceli yolu Youtube son dönemlerde oldukça popüler. Örneğin geçtiğimiz günlerde bir ingiliz aile çocuklarıyla çektiği 57 saniyelik bir video ile 150.000 dolar para kazandı.

Bunu ister bir ek iş olarak isterseniz bir hobi olarak düşünebilirsiniz.

Sistem şu şekilde işliyor; belirli standartları ve şartları oluşturduğunuz taktirde videolarınıza Google reklamları alabiliyorsunuz. Bu reklamlar sayesinde ortalama 1000 gösterim başına 1 ila 5 TL arasında bir ücret Google tarafından size veriliyor. Yani ne kadar çok izlenme o kadar çok para demek.

Öncelikle kanalınızın konusunu çok iyi seçmelisiniz ve özgün içerik üretmelisiniz. İnsanlarda merak uyandırıp sizi paylaşmalarını sağlamalısınız. Kaliteli içerik + Özgün videolar = Kazanç.

Düzenli video paylaşımları ve zekice hazırlanmış bir videonun izlenmesi sizi şaşırtabilir. Ay sonunda binlerce lira kazanma şansı yakalayabilirsiniz. Kanalınız büyüdükçe popüler olmanızı söylemiyorum bile.

Size vereceğimiz ufak tavsiyelerle kanalınızı büyütebilirsiniz.

Hazırsanız başlayalım.

1- Özgün içerik üretin

Youtube izleyen kitleyi yakalabilmek için özgün olmalısınız. Örneğin bir oyun videosu çekiyorsanız binlerce oyun videosuyla karşılaşabilirsiniz. Tabi ki sizin kalitenize göre insanlar diğerlerinden daha çok sizi izleyebilir. Yani her şey sizin elinizde.

Kaliteli ve özgün içerikli videoların son dönemde oldukça fazla izlenme sayısına ulaştığını görüyoruz.

Peki nedir bu kaliteli içerik mevzusu? dediğinizi duyar gibiyim.

Kaliteli içerik izleyicilerin duygularına dokunan içeriklerdir. Youtube’da farklı şekillerde kaliteli içerik üretmeniz mümkün.

2- Yol haritası çıkartın

Youtube her ne kadar kazançlı gelse de ilk zamanlar paraya odaklanmayın. Hemen bir video koyup para kazanmayı beklemek saçma olur. O yüzden kendinize bir plan oluşturup onun peşinden gidin. Çekeceğiniz videonun fikri, kimlere hitap ettiğiniz çok önemli. Hüsrana uğramanızı istemeyiz.

Sizin ilk hedefiniz dikkat çekip takip edilmeye değer bir youtuber olmaya çalışmanız olacaktır. Siz bu konudaki kararlılığınızı belli ederseniz youtube sizi fark eder ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

3- Video çekeceğiniz ortamı hazırlayın

Videonun kalitesi kadar, çekilen ortamın kalitesi de kanalınızı etkileyecektir. Bulunduğunuz ortam kanalın imajını belirleyecektir. Bu konuda basit ve ucuz yöntemler kullanabilirsiniz. Uygun fiyata alacağınız bir greenscreen perde size montajlarınızda çok yardımcı olacktır. Temiz bir görünüm için çoğu youtuber bu yöntemi kullanıyor.

Diğer youtuber’lara da bakarak uygulamak isteyeceğiniz örnekler mevcut.

4- Ekipman

Pahalı ve üst düzey kamera almak ilk zamanlar sizin için büyük bir yatırım olacaktır. Bunun için telefonunuzun kamerasını kullanmak en basit ve en ucuz yöntem. Bir çok youtuber telefon kamerası veya bir webcam yardımıyla ilk videolarını atıyor.

Temiz bir görüntü almak için telefonunuza uygun bir tripod alabilirsiniz. Piyasada şuan değişken fiyatlar olmasına rağmen 15 ila 30 Tl arasında size uygun bir tripod bulup çekimlerinize başlayabilirsiniz.

Ses konusu da kullanıcılar tarafından dikkat edilen bir unsur. Bunu da aynı şekilde herhangi bir web sitesinden 20-40 TL arasında yaka mikrofonu tarzı bir mikrofon almanız mümkün. Böylelikle ses kaliteniz izleyicileri tatmin edecektir.

Profesyonel montaj programları kullanmak yerine telefonunuza indireceğiniz bir video programı ile videonuzu kırpıp düzenleme şansınız bulunmakta. Gelecek yazımızda bu konu hakında daha detaylı bilgi vereceğim takipte kalın.

5- Kendi sevdiğiniz konulara yoğunlaşın

Size en başından beri söylediğim gibi “Kaliteli içerik” üretmek istiyorsanız kendi tutkularınıza sevdiğiniz konulara yoğunlaşın. Böylelikle kanalınız hem hobiniz hem de işininiz olacaktır. Sevmediğiniz bir konuda kendinizi zorlamanıza gerek yok. Sevdiğiniz bir konuda zevkle çekeceğiniz bir video eminim ki kullanıcılardan güzel dönüşler almanızı sağlayacaktır. İçinizdeki coşkuyu göstermek size sadık bir kitle kazanmanızı sağlar.

6- Analizleri göz ardı etmeyin

Kanalınızda youtube’nin sizin için hazırladığı analizler bulunmakta. Bu analizleri göz ardı etmeyin. Ders çıkarın. İzleyicilerin videolarınıza ilgisini gösteren paneller mevcut. Orada izleyicilerin yaşı, cinsiyeti, bulundukları konum gibi bir çok detay vermekte. Böylelikle sizi kimlerin izlediğini rahatça takip edip kitlenizi tespit edebilirsiniz. Bu özellik sayesinde içeriğinizin doğru kişilere erişip erişmediğini öğrenebilirsiniz ve kanalınızla ilgili değişiklikler yapabilirsiniz.

Sizin için bir kaç pratik ipucu:

  • Güzel bir logo tasarımı yapın ve bu logoyu videolarınızda kullanın.
  • Videoların başına kanalınızla alakalı dikkat çekici bir intro hazırlayın.
  • Videolardan para kazanmak istiyorsanız kesinlikle telif haklarına dikkat edin. Videoya koyacağınız bir müzikle telif yemeniz olağan. Bu yüzden telifsiz müzikleri tercih edin.
  • Youtube kanalınızı özelleştirmeyi deneyin.
  • Takipçilerinizle iç içe olun yorumlara cevap verin onlarla ilgilenin sadık takipçi kitlesine sahip olursanız bir sonraki videonuzu merakla bekleyeceklerdir.
  • Takipçilerinize sorular sorun

Merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz sorularınızı bize info@paraevi.com adresinden ulaşıp sorabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
27/5000 Lütfen isminizi buraya giriniz