Rent a car açmak için bilmeniz gerekenler

1
93

Günümüzde araç fiyatlarının pahalılığı sebebiyle bir çok insan araba kiralamayı tercih ediyor. Eğer yeterli sermayeniz var ise rent a car açmak sizin için oldukça karlı bir iş olacaktır.

Bu fikir hakkında merak ettiğiniz konuları yazımızda bulabilirsiniz.

Araba kiralama ile ilgili size bir kaç konudan bahsetmek istiyorum. Özellikle son 5 senedir uçak yolculuklarının artmasıyla araç kiralama sektörünüde oldukça yükselen bir çizgi yakaladı. Yani araç kiralama havayolu sektörüyle doğrudan bir bağlantıya sahip. Tabi ki bu durum havayolu ve oteller gibi ortaklık kuranların daha çok kazanacağı anlamına gelse de sizin de yüksek paralar kazanmanız mümkün. 2021 e kadar yükselmesi beklenen bu sektörde çok geç olmadan yerinizi ayırmanızı öneririm.

Araç kiralama sektörü 2011-2016 yılları arasında 43 milyar dolar hasılata ulaştı ve %5,2 büyüme gösterdi. Bu sektörde en çok öne çıkan havaalanı araç kiralamasıdır. Ortalama sektörün %50 lik bir kısmını oluşturuyor.

Araba kiralama şahıs ve şirket olarak ayrıldığı gibi iş ve seyahat olarak ikiye ayrılıyor. İş amaçlı araba kiralayanların daha çok olduğunu söylememizde fayda var. Araç çeşitleri Lüks, Premium, Kompakt, Orta seviye ve Ekonomik arabalar olarak ayrılıyor.

Tabi teknolojinin gelişmesiyle beraber araba kiralama şirketlerinin kazançlarında bir artış göründü. Bunun sebebi ise artık kullanıcıların mobil cihazlarından rezervasyon, ödeme gibi imkanlarından faydalanıyor olması.

 • Dükkanınızı turistlerin, gezginlerin, zengin yolcuların bol olduğu yerelere açmanız sizin kazancınızı katlayacaktır.
 • Kiralayacağınız araçların dış görünüşünün sağlam durması ve yeni model olması müşteriler açısından büyük bir artıdır. Sonuçta kimse kiraladığı bir aracın elinde kalmasını istemez.
 • Sigorta ve kasko işlerini kendinize kural olarak belirlemeniz gerekir. Herhangi bir kaza durumunda müşteriyi zora sokmadan halletmeniz gerekmektedir.
 • Dükkanınızda fiyat tarifinizi önceden belirlemeniz gerekmektedir.
 • Rent A Car işi sandığınızdan daha detaylı yanları da içermektedir. Herhangi bir müşteri kaza yaptığında sizin kaza anına yanınızda bir ekspertiz ile gitmeniz gerekmektedir.
 • Araçlarınızın günlük, aylık bakımlarını periyodik ve aksattırmadan yapmak sizin daha az zarara girmenizi engelleyecektir.
 • Kendinize yaptığınız bu iş için bir web sitesi kurmak kazancınızı kat be kat arttıracaktır. Zira artık gelen turistlerin birçoğu ziyaret ettikleri bölgedeki araç kiralama şirketini internetten bulmakta.

Rent a car için gerekli belgeler

 1. Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi.
 2. 2 adet fotoğraf.
 3. Tapu fotokopisi
 4. Yapı kullanma izni kağıdı
 5. Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti
 6. Vergi levhası fotokopisi
 7. İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi.
 8. Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi
 9. İşyerinde su abonesi kartlı sayaç taktırma.
 10. Aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilmeli
 11. İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu temin edilecek
 12. Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi
 13. İmza sirküleri, Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi
 14. Sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir.

Rent a car açma maliyeti

Bu tamamen sizin bütçenize bağlıdır. Alacağınız araç sayısı araç modelleri gibi fiyatı değiştiren etkenler mevcut. Bu yüzden maliyet için kesin bir rakam vermek doğru olmaz. Bunun dışında dükkanınızın lokasyonu ve büyüklüğü de maliyeti değiştiren unsurlardan biri.

Maliyeti düşürmek istiyorsanız #Kosgeb Desteklerine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Araç kiralama işinde başarılı olabilmek için bazı yöntemler

 • Araba kiralama işletmenizin yerel adres rehberlerinde yer aldığına emin olmak
 • Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarında markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz.
 • Kurumsal firmalara, havayolu şirketlerine ve devlet makamlarına teklifler yapmak.
 • Bir internet sitesi açıp müşterilere online hizmet sunmak.
 • Hedef kitlenize yakın bölgelere afiş asmak.

1 YORUM

 1. […] İlk yıl sonuna kardar 1.performans dönemi. ikinci yıl sonuna kadar 2. performans dönemi olarak 2 yıl için ayrı ayrı olmak üzere 25.000 TL den 50.000 TL destek sağlanacak.Burada performanstan kasıt istihdam miktarı. Ne kadar çok istihdam sağlarsanız yani nekadar çok çalışanınız varsa ona göre destek miktarı artıyor. Bu istihdamın ölçümü de o yıl içindeki bütün çalışanların toplam SGK prim gün sayısı.1.Performans döneminde 180-539 gün arası prim varsa 5.000 TL540-1079 gün arası prim varsa 10.000 TL1080 gün ve üzeri prim varsa 20.000 TL 2.Performans döneminde 360- 1079 gün arası prim varsa 5.000 TL1080-1439 gün arası prim varsa 10.000 TL1440 gün ve üzeri prim varsa 20.000 TL *Bunlara ek olarak eğer Genç, Kadın, Engelli, Gazi veya birinci derece şehit yakını olan bir girişimcisiyseniz her performans döneminde bu tutarlara ek olarak 5.000 TL daha fazla destek alabileceksiniz.Bu miktarların üst sınırı 60.000 TL en alt sınırının 15.000 TL ile sınırlıdır.İlave olarak Danışmanlık ve İşletme Koçluğu desteği için 10.000 TL ye kadar Hibe alabilirsiniz.İş kurmak istiyorsanız lütfen şu fikirlere göz atın: http://paraevi.com/ekmek-firini-nasil-acilir/ http://paraevi.com/flo-bayilik-sartlari/ http://paraevi.com/hm-bayilik-sarti/ http://paraevi.com/rent-a-car-acmak-icin-bilmeniz-gerekenler/ […]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
27/5000 Lütfen isminizi buraya giriniz