Oto Yıkama İşi Yapmak

0
88

Girişimcilerin son zamanlarda oldukça ilgi gösterdiği oto yıkma ve bakım hizmetleri popüler bir hal aldı. Hazır tüketime alışan insanlar genelde araçlarını oto yıkama merkezlerine bırakarak hem zamandan tasarruf ediyorlar hem de işin profesyoneline temizletme şansı buluyorlar. Öyle ki bu sektörde kurulum maliyetiniz dışında çok da bir masrafınız olmuyor. Doğru yeri seçip, pazarlamanızı güzel yaptığınız sürece size sadık müşteriler kazanıp bu işten güzel paralar kazanmanız mümkün.

Yalnız bilmenizde fayda var bu iş başta orta seviye bir yatırım maliyeti gerektirmektedir. Dükkanınızın lokasyonu ne kadar iyi olursa olsun iç dizaynı, makinelerin kalitesi ve işçilik gibi konularda kendinizi kanıtlamış olmanız önemlidir.

Bu işe başlamadan önce kendinize sormanız gereken bazı sorular var. Ben bu işi yapabilecek miyim? Eğer cevabınız evet ise çok bekletmeden detayları anlatmaya başlayalım. Bu iş sabır işi olmanın yanında disiplin de gerektirmektedir. Müşteriler size verdiği paranın karşılığında güzel işçilik görmek ister. Siz de onları memnun etmek için yaptığınız işin en iyisini yapmaya çalışmalısınız. Eğer ki insanlarla muhattap olmak, sürekli araç yıkamak, mevsimsel iş artışı-azalması gibi konular sizin için problem değilse artık oto yıkama işine girebilirsiniz demektir.

Kendinize Bir İş Planı Hazırlayın

Her zaman söylediğim gibi başlayacağınız iş ne olursa olsun kendinize bir iş planı hazırlayın. Bu sizi varacağınız hedefe daha doğru ve emin adımlarla ulaşmanızı sağlayacaktır. Burada yapacağınız ilk şey açacağınız dükkanın kirası, içine tadilat gerekiyorsa dekorasyon masrafı, makine fiyatları, malzeme ücretleri gibi konularda araştırma yapıp kendinize bir yol haritası çizmak olacaktır. Eğer ki bulunduğunuz bölgede işyerini devreden bir oto yıkamacı varsa hazır olarak orayı almak da mantıklı olacaktır.

Oto Yıkama Dükkanı Maliyeti

Tabi ki konumunuza bağlı olarak dükkan kiranız değişiklik gösterecektir. Malzeme ve makine masrafınız da olacaktır. Bir oto yıkama dükkanı açacağınız yerin büyüklüğüne göre 25 bin ile 100 bin arasında bir yatırıma açabilmeniz mümkün. İlk zamanlar eleman tutmak yerine kendiniz çalışmanızı tavsiye ederiz. İşleriniz büyüyüp düzenli hale geldiğinde personel almanız doğru olacaktır. Aynı zamanda KOSGEB hibelerinden yararlanma şansınız bulunmakta. Yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
27/5000 Lütfen isminizi buraya giriniz