Öğrenciler İçin Para Kazanma Yolları

0
125

Üniversite yada lise öğrencisiyseniz birçok kez harçlığınızın yetmediği zamanlar olmuştur. Birçok zaman ay sonunu getirmekte zorlanmışsınızdır. Zaruri yada keyfi nedenlerden dolayı öğrencilerin paraya ihtiyacı hiç bitmez.

Bu yazıda sizlere öğrenciyken para kazama yollarını anlatmak istiyoruz. Fakat yazıya geçmeden önce söyleceğimiz birkaç şey var internete girip para kazanma yolları yazdığınızda muazzam bir bilgi kirliliği bekliyor. Yok şu siteye üye ol 50 tl kazan oyun oynayarak para kazan video izleyerek para kazan bunların hepsi zaman kaybı, bu şekilde para kazanılmaz . Bunlar sizin üzerinizden para kazanmaya çalışan şahısların yaptığı tuzaklar.

Fakat bu yazıda sizlere balık vermeyeceğiz size balık tutmayı öğreteceğiz. Bu yazıda mantıklı iş fikirleriyle öğrencilerin uyguladığı tamamen yararlı ve doğru yöntemlerle para kazanma yolarını anlatmak istiyoruz. Fakat bu yazıdan şöyle bir beklentiniz varsa “ben çalışmadan oturduğum yerden para kazanayım” yada “ben hızlıca para kazanayım” gibi bir düşünceniz varsa yanılırsınız. Bu yazıda gerçekten emek vererek para kazanma yollarını anlatacağız. Ama tabi bu işler öğrenciyken yapılabilecek işler.

Malum öğrenciyken her türlü işleri yapamayız, çoğu zaman okulda olabilirsiniz bunun için part time çalışmanız gerekiyor. Sürekli gelir için en mantıklısı pasif gelir kaynağı oluşturmanız gerek. Bu yazıda bunların hepsini anlatacağız.

Üniversitenizde Çalışın

İlk olarak anlatmak istediğimiz yöntem benim hala uyguladığım para kazanma ve sizlere bir şey katma açısından en beğendiğim yöntemlerinden biri. Bu yöntemden hem para kazanabilirsiniz hem paranız düzenli olarak yatar hem bir devlet işi bu önemli detay devlet işi hemde size kişisel gelişiminiz açısından mesleki gelişiminiz açısından çok şey katar.

Bahsedeceğimiz ilk yöntem üniversite öğrencileri için veya lise dönemindeki öğrenciler için öğrenciyken para kazanmak için yapabileceğiniz ikl iş kısmı zamanlı olarak üniversitenizde bir yerde çalışmak her sene öğrencilerin çalışması için öğrenciler için belli kontenjan açılır. Bunlar okulun duyurular sayfasında yayınlanır. Buradaki duyuruları takip ederek istediğiniz bölüme başvurabilirsiniz

Mesela bu bölümler nedir? Yemekhane, okuduğunuz bölüm, fakülteler, dekanlıklar, rektörlük, okulun kütüphanesi bunların hepsine başvurup çalışabilirsiniz.

Dropshipping

Dropshipping yöntemi oldukça karlı bir iş modeli. Özellikle bazı üniversite öğrencileri bu yöntemle kendi ekonomik özgürlüklerini sağlayabiliyorlar. Bu iş modeli ile size zengin olacaksınız demiyorum çünkü bu işten zengin olanların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Ek gelir olarak düşünüldüğü zaman size sermayesiz bir iş imkanı sunuyor. Ayda 100-200 Dolar kazanmak sizi oldukça rahatlatabilir.

Freelance Çalışmak

Özellikle son dönemlerde bir çok şirketin giderlerini azaltmak için uyguladığı bu yöntem sizin de ilginizi çekebilir. Ofis giderleri, personel masrafı gibi dertlerden kurtulmak için tercih ettiği freelance çalışanlarda bazı yetenekler aramaktadırlar. Bir web sitesi yapabiliyorsanız, grafik tasarım bilginiz varsa, yazılımla ilgileniyorsanız veya bir içerik editörü olmak istiyorsanız bu iş modeli tam size göre. Öğrencilerin tercih edebileceği bu yöntem ile ayda ortalama 500 TL kazanmanız mümkün oluyor. Tabi ki bu sizin çalışmanıza göre şekillenebilir.

Tercümanlık

Özellikle yabancı dil öğrenim gören öğrencilerin tercih edebileceği mükemmel bir iş modeli. Bir üstteki freelance çalışma modeliyle bilginizi paraya dökmeniz mümkün. Bazı şirketler, şahıslar veya turistler ile gündelik çalışarak kendi ek gelir kaynağınızı oluşturabilirsiniz. Özellikle bazı turizm şirketleriyle anlaşma sağlayarak gelen kafilelere tercümanlık yapıp onların işini rahatlatmanız size ek gelirin yanında düzenli bir gelir sağlayacaktır.

Part Time Çalışmak

Öğrencilerin bir çoğu bu iş modelini tercih ederek para kazanmayaçalışıyor. Okuldan kalan zamanlarda bir kafede veya bir şirkette günün belirlisaatlerinde part time çalışıp para kazanabilirsiniz. Örneğin bir kafede okulsaatleriniz dışında çalışarak günlük 40 ila 100 TL arasında bir kazançsağlamanız mümkün. Bir çok işletme ve kurumsal firmalar öğrencilere destek ve çalışan çeşitliliği sağlamak için bu işmodelini kullanmaya başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
27/5000 Lütfen isminizi buraya giriniz