Finansal Özgürlüğe Nasıl Ulaşılır?

0
96

Konuya başlamadan önce hatırlatmakta fayda var. Finansal özgürlüğe sahip olmak demek zengin olmak demek değildir. Finansal özgürlüğe sahip olmamanın başlıca nedeni öz disiplindir.

İnsanlar her zaman kazandığından çok harcamak istemiştir. Ve harcıyorlar da. Bu durum kredi kartlarının borcu veya kredi borçlarıyla sonuçlanmaktadır. Peki insanlar finansal özgürlüğe hazırlar mı?

Şimdi size verecek olduğum 7 fikirle finansal özgürlüğünüzü kazanmak için başlangıç evrelerini yazacağım ve elinizdeki parayla mutlu olmayı öğrenebileceğiniz bir yazı olacak. Bundan sonraki yazılarımızda finansal özgürlük için fikirleri yayınlayacağız.

1- Parayı Engel Olarak Görmeyin

Parayı her zaman hayatınızda ikinci plana atın. Bundan daha önemli konulara odaklanın. Bunlardan bazıları insanlarla olan iletişiminiz, network oluşturma ve yaptığınız işlerdeki başarılarınız olabilir.

2- Hedefe Odaklı Yaşayın

Hayattaki hedeflerinizi bir kağıda yazın ve onlara nasıl ulaşabileceğinizi her zaman düşünün. Ve sürekli yazdığınız hedeflerinizi gözden geçirip yenileyin.

3- Günlerinizi Planlayın

Yatmadan önceki zaman gününüzü planlamak için muhteşem bir zaman dilimi. Eğer ki vaktiniz varsa gelecek haftalarınızı hatta gelecek aylarınızı planlamanız sizin yararınıza olacaktır. Harcamalarınızı da bu plana göre yapın. Eğer ki planlı devam etmezseniz önünüzdeki zamanlar ne harcadığınızı ve ne kazandığınızı asla bilemezsiniz. Bu dünyadaki bir çok insanın genel problemidir. Maaşınızı veya harçlığınızı aldıktan sonra nereye harcadığınız genelde bilinmemektedir.

4- Günün Her Saatine Odaklanın

Odaklandığınız konu daha önceden belirlediğiniz finansal özgürlüğünüz üzerine olsun. Böylece finansal özgürlüğünüze bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

5- Kendinize Yatırım Yapın

Boş vakitlerinizi verimli değerlendirin. Kişisel gelişimle ilgili kitaplar, videolar ve programları takip edin. Bu sizin önünüzdeki yaşamınızda maddi ve manevi olarak destek sağlayacaktır. Örneğin Microsoft un sahibi yılın 2 haftasını kitap okumaya ayırırken, Facebook un sahibi her ay okuyacağı kitapların listesini yayınlıyor.

Unutmayın en büyük yatırım insana yapılan yatırımdır.

6- Kendinize Sorular Sorun

Her işten sonra yaptığınız işle ilgili kendinize sorular sorun. Hatalarınız varsa belirleyin. Bu sizin kişisel gelişiminizde oldukça faydalı olacaktır.

7- İnsanlara Karşı Cömert Ve Hoşgörülü Olun

Cömert insanlar genellikle çevrelerinde güvenilir ve sevilen tipler olur. Sizi de öyle tanıyan insanlar varsa çok şanslısınız. Bu özelliğiniz size hem insan hem de para kazandırabilecek potansiyele sahip.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
27/5000 Lütfen isminizi buraya giriniz