14 Milyon Çalışana Maaş Müjdesi Geldi

0
94

Çalışanların emeklilik hayatlarında yüksek müktarda maaş almasını hedefleyen tamamlayıcı emeklilik sistemi vatandaşın yüzünü güldürmeyi planlıyor. Birikimlerini kendileri değerlendirebilecek olan çalışanlar, emeklilik şirketini de değiştirme imkanı sunulacak.

Hükümetin Yeni Ekonomi Programında gerçekleştirme sözü verdiği tamamlayıcı emeklilik sistemi, hem emeklilere hem de finansal iktidara büyük katkı sağlayacak. Birikimlerini değerlendirebilmeleri için çalışanlara yatırım yapmaları konusunda yatırım araçları seçenekleri sunulacak. İstediklerinde mevcut emeklilik şirketlerinden ayrılıp daha başarılı buldukları başka bir bankanın fonunu kullanma hakkı sunulacak. Çalışanlar performansa göre fonları değerlendirip iyi bulduklarını seçebilirler.

İlk Çerçeve Hazırlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bireysel hesaplara dayalı kıdem tazminatı fonuna ilişkin ilk çerçeveyi hazıladı. Yeni modelin 4 ana başlığı;

Fon gelirlerinin işletilmesi,

İşverenin devlet desteği ile emeklilik finansmanına dahil edilmesi,

Tamamlayıcı emeklilik

Çalışanların haklarının korunması

yer alıyor.

Kamu emeklilik sisteminin dışındaki sistemlere katılımlar teşvik edilecek. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) katılımcı sayıları, sistemde kalış süreleri ve fon tutarını arttıracak şekilde geliştirilmesi planlanıyor.

Gençlere Giriş Teşviki Geliyor

Yeni emeklilik sistemi 14 milyon sigortalı çalışanı doğrudan etkiliyor. Bu sistem yurtdışında yaşanan binlerce vatandaşı ve binlerce iş vereni de etkiliyor. Yeni sistemde kıdem tazminatı planlanır hale gelmesi öngörülürken, çalışanların birikimlerinin döviz, hisse senedi, altın gibi yatırım araçlarında değerlendirme imkanı sunulacak. Her çalışan bir protföy yöneticisi olabilecek. Evlilik, sağlık, eğitim gibi konularda birikimlerinin bir kısmını çekmelerine imkan sağlanabilecek ve yaşa göre devlet desteği verilerek özellikle gençlerin sisteme girişi desteklenecek.

Dövizli BES Uygulaması Geliyor

Yurtdışındaki yerleşik Türk vatandaşlarına da Dövizli BES uygulaması geliyor. Bu sisteme yatırılan 100 euro döviz cinsinden devlet de yüzde 25 katkı sağlayacak. Gençlere uzun dönemli tasarrufları cazip hale getirecek şekilde BES’teki devlet destekleri yaşa göre farklılaştırılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
27/5000 Lütfen isminizi buraya giriniz